Uzmanından Tavsiyeler ‘Yeni Bavul Alırken Bunlara Dikkat!’

Sert kabuklu mu? Kumaş yüzeyli mi? 4 Tekerlek mi? Çekçekli mi? Hangi renk, hangi desen? En iyi valiz nasıl seçilir? Yeni bavul alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bütün bunların cevabını en iyi bilen kimdir dersiniz? Tabi ki 30 yıldır çanta bavul tamiratı yapan Naim Usta.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

Sık seyahat edenler iyi bilir, ne kadar dikkat ederseniz edin bir kaç seyahatten sonra bavullardan biri ya yırtılır, ya da tekerlekleri kırılır. Elbette uçak yolculuğu sonrasında valiz  hasarları konusunda yapabileceğiniz çok şey var. Hatta kimi zaman havayolu firması size tamamen yeni bir bavul da verebilir. Uçak yolculuğunda hasarlı valiz için yapılması gerekenleri  ‘Uçak Yolculuklarında Bavul Hasarları‘  yazımda basit ve net şekilde anlatmıştım.

Ancak ister onarım isterseniz  de ‘tamir edilemez’ belgesi için iyi bir valiz tamircisine ihtiyaç duyarsınız benim bu konuda en güvendiğim kişi emektar Naim Usta‘dır. Kendisi  Üsküdar Kapalı Çarşı’da benim bildiğim yaklaşık 30 yıldır binlerce bavul , çanta valiz tamirini en hesaplı, en sağlan şekilde yapar. En kullanışlı bavul nasıldır? Hangi bavul daha uzun ömürlüdür? Yolculukta ve sonrasında rahat etmek için yeni bavul alırken nelere dikkat etmek gerekir bütün püf noktalarını ona sordum. Onun ve benim tecrübelerim sonucu ortaya 10 maddelik bir yeni bavul alma rehberi çıktı.

Bu arada en güzel seyahat ipuçları ve her sabah neşeli paylaşımlarla dünyanın 44 güzel ülkesini benimle birlikte çok eğlenerek gezmek isterseniz sizi mutlaka İnstagram hesabıma bekliyorum:

www.instagram.com/gezgin_kutubaligi/

Naim Usta hem titiz hem de hızlı çalışır. Yılların zanaatkarından öğrenecek ne çok şey var.

Yeni Bavul Alırken Dikkat Edilecekler

1-Valiz Ağırlığı

İster kabin boy, ister orta isterse büyük olsun hafiflik birinci şart. Unutmayın siz zaten içini dolduracaksınız. Her ne kadar tekerlekli olursa olsun valizinizi  indir kaldır bir çok kez taşımanız gerekecek. Üstelik havayollarının ağırlık sınırları da söz konusu. Bu yüzden yeni bavul alırken boş ağırlığına asla kanmayın. Her zaman  hafifi bavulu seçmeye çalışın.

2-Tekerlekler

Valizinizi genellikle havayolu seyahatlerinde kullanıyorsanız tekerlek sayısı önemlidir. Her ne kadar 2 tekerlekli çekçekli bavullar da gayet iş görse de 4 tekerlekli bavulun rahatlığını en güzelidir. Bavul alırken tekerleklerin bavula monte ediliş şekline ve bağlantı parçalarının sağlamlığına dikkat edin. uçak yolculuklarında bavul hasarları çoğunlukla tekerlek kırılması şeklinde olabiliyor. Dış kabuğu gayet sağlam olsa da küçük ve kalitesiz monte edilmiş tekerlekler sorun yaratabilir. Yeni bir valiz seçimi yaparken üşenmeden ters çevirin, tekerlek bağlantılarını inceleyin.

3-Dış Kabuk

Dışı rengarenk ,desenli parlak bavullar mağazada gözümüze çok hoş görünür. Ancak yapıldığı malzeme kırılgan ve ince ise ilk bir kaç seyahatten sonra elinizde yumurta kabuğu gibi çatlamış kırılmış bir bavulla geri dönebilirsiniz. Dış kabuğu kalın olanlarda ise ağırlık problemi olur. O yüzden çok güvendiğiniz markalar dışında sert kabuklu bavullar tavsiye edilmez. Kumaş kaplama bir bavul alıyorsanız ise mutlaka su ve nem geçirmez bir malzeme olmasına dikkat edin.

4-Körüklü mü?

Hepimizin başına gelmiştir. Seyahate giderken itina ile bavulunuza  yerleştirdiğiniz eşyalar dönüşte nedense bir türlü sığmaz. Çok alışveriş yapmasanız da sanki her şey genleşir. İşte böyle durumlar için körüklü bavullar birebirdir. Dönüşte eşyanız ne kadar artmış olursa olsun açarsınız fermuarları. Kimi zaman körükler sayesinde bavul hacminiz %20 genişler. İkinci bir bavul taşıma dertinden böylelikle kurtursunuz.

5-Dikiş Kalitesi

‘Genellikle  bavul ne kadar pahalıysa o kadar kaliteli olur.’ Bu tamamen yanlış bilinen bir gerçek. Aslında valiz alırken kalitesini anlamanın  püf noktalarından biri de dikişlerine bakmaktır. Dıştaki ek yerlerinin kenarı kaplanmış, kilit dikişi kullanılmış mı? Fermuar kalitesi ve dikişleri sağlam mı? Sapı kaliteli bir malzemeden mi? Valize sağlamca dikilmiş mi? Bunlar valizinizin uzun ömürlü olması için olmazsa olmaz kurallardır.

6-Çekçek boyu ve malzemesi

Yeni bavul satın alırken en dikkat edilmesi gereken yerlerden biri de çekçek saplarıdır. Bunların bavula bağlantı parçaları mutlaka dayanıklı ve sağlam  malzemeden ve iyi monte edilmiş olmalıdır. Alırken üşenmeden bir kaç defa açıp kapayın. Herhangi bir takılma ya da kayma olup olmadığına bakın. Boy ve yükseklik kademelerini kendi boyunuzla  ölçün . Yolculuk boyunca iki büklüm bavul sürüklemek istemezsiniz. Ve asla bavulunuzu taşırken çekçekten taşımayın. Ne kadar sağlam olursa olsun çekçek sapı dolu bir bavulu taşıyamaz.

7-Her santimin önemi var

Valizinizin dışı kadar iç tasarımı da çok önemli. İç ceplerini, fermuarlı gözlerini, bölmeleri dikkatlice kontrol edin. İçi iyi tasarlanmış, bölmeler yaratılmış bir valiz seyahat sırasında size büyük kullanım kolaylığı sağlar. Eşyalarınız çok daha iyi organize eder aradığınızı şıp diye bulursunuz. Kimi bavullarda iç kılıflar tamamen çıkartıp yıkanabiliyor. Elbette bu da extra bir rahatlıktır.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

8-Renginiz belli olsun?

İster uçak, ister otobüs isterse gemi seyahatinde olsun bavulların %80’i siyahtır. Bu da valizinizin diğerleriyle karışmasına , uzaktan hemen seçilememesine yol açabilir. O yüzden yeni bavul alırken biraz daha cesur olun, farklı renkleri tercih edin. İlla siyah almak istiyorsanız valizle birlikte renkli bir valiz kılıfı da almayı ihmal etmeyin. ( Çoğu satıcı bunu zaten hediye ediyor, istemeyi unutmayın!)

9-İsim etiketi çok önemli

Bavulunuzun uçakta veya herhangi bir yerde kaybolmamamsı için üzerine yazacağınız isim ve adres çok önemlidir. Adres, telefon ve isim bilgisi olmayan bavullar kaybolduğunda herhangi bir hak idda etmeniz çok zor olur. Elbette valizinize sonradan bir isimlik de takabilirsiniz. Ancak valizin üzerinde isim yazma gözü olduğuna emin olmanız güvenlik için çok önemli. Bütün bu dikkatinize rağmen uçak yolculuğunda bavulunuz kaybolma ihtimaline karşı  ‘Havaalanında Kayıp Bavul‘ yazımı mutlaka bir kenara not etmeniz tavsiye ederim.

10-Ebadı da işlevi de önemli

Yolculuk sırasında bavulunuzun hep yanınızda olması kaybolma ve kırılma riskini en aza indirir. Büyük ve orta boy bavul elbette çok işe yarar. Ancak elinizde kabin boy bir bavul olması da her aman hayatı kolaylaştırır. Genellikle kabin boy bavullar 55x40x23 cm boyutundadır. Uçak yolculuklarında valiz bekleme, kaybolma ve kırılma riskine karşı kabin boy bavulla yolculuk yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Ama benim hep çok eşyam oluyor, ‘nasıl daha küçük bir valizle seyahat edebilirim?’ diye sorarsanız ‘Küçük Bavul Hazırlama Sırları‘  ve ‘Kolay ve Eksiksiz Valizle Seyahat‘ yazılarıma bakmanızı öneririm.

Kolay ve eksiksiz valiz nasıl hazırlanır?

 

 

pınar

Dominik Cumhuriyeti #karayip_gunlukleri

Dominik Cumhuriyeti Nerede Dominik Cumhuriyeti ‘ni Türkiye nereden tanıyor? Elbette ki Acun...
Devamı