Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Vize reddi itiraz dilekçesi yazmanın tüm incelikleri

Bin bir umut ve emekle yaptığınız vize başvurusu ya red edilirse? Böyle bir durumda vize reddi itiraz dilekçesi verme hakkınız olduğunu biliyor musunuz? Umudunuzu tamamen kaybetmeden önce o dikkatli son hamleyi yapmakta fayda var. Unutmayın, belki de kapıyı açan anahtar, elinizdeki son anahtarlıktadır.

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

Vize başvurunuz red edildiyse yapacağınız şeylerden biri de ilgili konsolosluğa vize reddi itiraz dilekçesi  vermek. Maalesef bu dilekçenin belirli standart bir formatı ya da basılı bir formu yok. Müracaat ettiğiniz ülkeye ve  reddedilme sebeplerinize göre dilekçeniz değişecektir. Ancak itiraz dilekçenizin sonuç verebilmesi için belirli koşullara ve bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. İtiraz dilekçesi yazarken şunları unutmayın;

Vize müracaatınıza olumsuz yanıt almak sizi pes ettirmesin!

Vize reddi itirazını ne kadar zaman içinde yapmalıyım?

– Müracat ettiğiniz ülke konsolosluğunun vize müracaatınıza red cevabının verilmesinin en geç 1 ay sonrasında vize bölümüne itiraz dilekçesi ulaşmış olması gerekmektedir.

İtiraz dilekçem hangi dilde yazılmalı?

– İtiraz dilekçesi verdiğiniz ülkenin orjinal dilinde yazılı ve şahsen imzalanmış olarak (Faks, posta yolu ile veya tarayıcıdan geçirilip elektronik postaya ek olarak) ilgili konsolosluğa ibraz edilmesi gerekmektedir.

Vize reddi itiraz dilekçesinde dikkat edilecek noktalar;

-Vize bölümüne göndermiş olduğunuz itiraz dilekçesini iliştirilebilmek için red cevabında yer alan altı veya yedi haneli rakam kodu, isminizi, doğum tarihinizi ve elektronik posta adresini itiraz dilekçenizde mutlaka belirtmiş olmanız gereklidir.

Vize müracaatım red oldu, itiraz dilekçesinde ne yazacağım?

Vize başvurunuza red cevabının verilmesi genellikle şu üç sebepten olur:

1-Vize geçerlilik süresi bitiminden önce üye devlet topraklarından ayrılma niyetinde olduğunuz tespit edilememiştir
2-Türkiye’de geçim temelinin istikrarlı bir şekilde sağlanmış olduğuna dair olumlu kanaat, sunulan belgelerle oluşmamıştır.
3-Türkiye’de ailevi, ekonomik, ve maddi bağlarınızı yeterli bir şekilde kanıtlayamadınız.

Vize reddi itiraz dilekçenizde bunun aksini kanıtlayacak ve yetkilileri ikna edecek güvenilir,  açık ve ikna edici sebepler bulunmalıdır.

-Yazınızda beyan etmiş olduğunuz sebepleri mümkün oldukça tercüme edilmiş evraklarla belgeleyin. Eğer ilk müracaatta eksik veya hatalı evrak belirtilmediyse aynı evrakların tekrar gönderilmesi gerekmemektedir. Ancak evraklarınızı güncellemekte, veya (örneğin banka hesabınızı) arttırmakta fayda var.

– Vize reddi itiraz dilekçenizi ilgili konsolosluğa verirken yeniden başvuru ücreti alınmaz.

Vize reddi itiraz dilekçesi ne kadar zamanda sonuçlanır?

Sonucunuz müracaat ettiğiniz ülke konsolosluğunun yoğunluğuna göre değişse de genellikle 1-1,5 ay içinde sonuçlanır. Ancak konsolosluğun size cevap vermek için aslında 3 ay süresi vardır.

 İtiraz dilekçesi vermeden önce uyarı;

İlgili konsolosluğa vize reddi itiraz dilekçesi vermeden evvel reddedilen ilk başvurunuzun tamamen doğru ve eksiksiz yapıldığından emin olmanız gereklidir. Eğer evraklarınızda eksik veya hatalı bir durum varsa vize reddi itiraz dilekçesi yazmak yerine hataları giderip yeniden başvurmanız daha akıllıca bir çözüm olacaktır.

Vize reddi almamak için elbette ilk başta  müracaatınızı doğru yapmalısınız.-Vize Reddi Almamak İçin 10 Uyarı-‘ya hemen buradan göz atın

Kutubalığı’nı Instagram’dan takip etmek için tıklayın

Vize Reddi itiraz dilekçesi örneği:

Bu dilekçe örnek olarak hazırlanmıştır.

Butun bunları  en baştan hiç yaşamamak için ‘Uzun ve hızlı vize almanın ipuçlarını‘ biliyor musunuz?

OHAL Döneminde Hızlı ve Uzun Vize Nasıl Alınır?

pınar

Yedi Ülke Tek Yürek – Büyük Balkan Turu

Vakit gece yarısını çoktan geçmişken yağmurlu ve korkunç İstanbul trafiğinden güçlükle kurtulmuştu Büyük...
Devamı

4 Yorum

 • Merhaba,

  Tecrübelerime dayanarak bir kaç şey söylemek isterim.

  1- Öncelikle her konsolosluk itiraz dilekçesi kabul etmiyor. Mesela İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri benim bildiklerim.
  2- Vize başvurusuna itiraz süresi her ülkede 1 ay değil. Ben daha önce Polonya’dan red alıp, itiraz etmiştim. Süresi 15 gündü.
  3- İtirazda vize başvuru ücreti alınmıyor diye sabit bir uygulama yok. Ben itiraz ettiğim zaman vize ücretini tekrar ödemek zorunda kalmıştım.
  4- İtiraz sebebini her zaman her konsolosluk söylemeyebiliyor. Genel geçer bir form ile size bildirebiliyor. Mesela yine Polonya; “belgeleriniz inandırıcı değil” diye bir form yolladı, ama hangi belge olduğu yazmıyordu. Ayrıca itirazdan sonra beni mülakata çağırdılar ve itiraz sebebinin bu olmadığını, ilk giriş ülkemin daha önceki vizemde farklı ülke olduğunu söylediler.
  5- İtiraz başvurunuzun sonuçlanması da yine ülkeye göre değişiklik göstermekte ve her ülkede farklı olmaktadır. Polonya’da 3 iş günü, Almanya’da 6 iş günü sürmüştü. İkisi de olumlu sonuçlanmıştı.

  Selamlar,

  • Evet, kimi ülkeler çeşitli dönemlerde farklı uygulamalar yapıyor. Yine de red alınca hemen pes etmeyim niyetinizin ciddi olduğunu belirtmekte fayda var. Paylaşımınız için teşekkürler

 • Iki gun once Almanya vize basvurum olumsuz sonuclandi. Basvurumu araci kurum vasitasiyla gerceklestirmistim. Ikamet ettigim adres ile okudugum okulun adresinin farkli olmasindan dolayi basvuruyu bu sekilde kabul edemeyeceklerini soylediler. Belcika vize basvurusunda boyle bir sorun olmadigini dile getirmeme ragmen Almanya icin prosedurun farkli oldugunu soylediler. Ikinci bir randevu icin zamanim olmadigi icin riski goze alarak ogrenci belgesiz basvuru yaptim ve haliyle 9. maddeden reddedildi. Simdi itiraz dilekcesi yazip durumu anlatarak ogrenci belgesine ek olarak transciptimi de sunmayi dusunuyorum. Fakat eksik belge olmasi halinde yeniden basvuru yapmamiz gerektigini soylemissiniz. Zaten planlarim alt ust oldugundan dolayi yeni bir basvuru konusunda hevesli degilim acikcasi, o yuzden sansimi itiraz dilekcesi ile denemek istiyorum. Sizce ogrenci belgesini ilk basvurumda sunmamis olmam yaniltici oldugu gerekcesiyle sicilime(!) isler mi?

  • Bence öğrenci belgesi ve açıklamalarınız işe yarayacaktır. Açıklamada ilkinde sorun olan adres farklılığını izah ederseniz olay çözülebilir. Yeter ki ikna edici açıklamalarınız olsun. Başarılar dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir