Arkadaşlarınıza Hemen ‘Haydi Gidelim’ Dedirtecek 9 Neden -Tallinn Gezilecek Yerler

Gezmeyi kim sevmez? Hele de gideceğimiz yer masalsı güzelliğiyle  başka çağlara bizi uçuracak kadar büyülüyse. Tamam itiraf edelim, biraz da ucuz olan, doyurucu  bir akşam yemeğine orta halli ev kira parası vermediğimiz yerleri de çok severiz. Estonya Tallinn tam da bu beklentilerinizi karşılayacak  bir Baltık başkenti. Bu şehir ‘Avrupa işte, hep kilise hep katedral’ fikrini yerle bir edecek kadar ilginç, yeşil ve leziz. İşte o yüzden Tallinn Gezilecek Yerler listesi yalnız Kilise , Katedral içermiyor. (Ama söz onları da çok beğeneceksiniz:)

1- Tallinn Old Town Meydanında Dolaşın

tallinn-gezi-onerileri-ortac%cc%a7ag-estonya

Bu meydan sizi hemen Ortaçağ’a taşıyıverecek güzelliklerle dolu. Etraftaki dik çatılı renkli binalar, hoş kafeler ve Elf güzelliğiyle Kuzey Avrupa’ya hayran bırakacak genç erkekler ve kızlarla dolu her daim. ‘Ortaçağ atmosferine giriş 101’ dersi için ideal başlangıç burası

2- Toompea Tepesi‘nde Selfi çekin.
Sana dün bir tepeden baktım aziz...
Sana dün bir tepeden baktım aziz…

Bir bakışta hem eski şehri, hem limanı, hem de yeni şehri görebileceğiniz bu manzara tepesi olmazsa olmazınız. Üstelik meydanadan birbirinden güzel sokaklardan geçerek buraya çıkarken şehrin atmosferine daha da iyi dalacaksınız. Gün batımının harika renklerini yakalamak için tercihan akşam üstü saatlerinde çıkılmalı.

3-St. Nicholas Kilisesi’ni mutlaka görün
İster kral ol, ister dilenci, ölüm asla ayrım yapmayacaktır diyor tabloda. Yerdekiler ise gerçek mezar taşları.
İster kral ol, ister dilenci, ölüm asla ayrım yapmayacaktır diyor tabloda. Yerdekiler ise gerçek mezar taşları.

Müthiş etkileyici bir tablo bu kilisede sizi şaşırtmak ve tüylerinizi diken diken etmek için bekliyor. 30 metre genişliğindeki  ‘Ölümle Dans’ Tablosu tıpkı bizdeki ‘Her canlı ölümü tadacaktır’  repliğini anımsatan etkileyici eserlerden yalnızca biri. Eski bir Rus Ortodoks kilisesi olan bu yer, zemindeki eski dönem mezar taşları duvarlardaki ürkünç heykelleriyle girişte verceğiniz 5€’yu kesinlikle hak ediyor.

4- Balthasar Restaurant’da sarımsağın binbir çeşidini gelin etmişler.

tallinnde-ne-yenir-estonya

Çorbası, yemeği, etlisi, salatası. Sarımsağın girdiği herşey güzel olur derler de inanmazdım. Hemen Old Town meydanında olan bu yüz yıllık restaurant iç dekorasyon olarak ta ilgi çekici. Fiyatları pek ucuz olamasa da sarımsaklı dondurması kesinlikle denemeye değer.

5-Şehirden uzakladan kuzey ormanlarının büyüsünü yakalayın. Rocca Al Mare Açık Hava Müzesi
Gökten 3 elma düşmüş...
Gökten 3 elma düşmüş…

Şehir içinden 2 €’ya belediye otobüsüyle ulaşacağınız bu enfes müze park mevsimine göre tatilinizin en unutulmaz gezisi olabilir. Ormanları, dönemsel yerleşim kültürünü ve açık hava gezintilerini seviyorsanız bu müze parka 1 tam gün ayırmalısınız. Estonya’nın tarihi boyunca nasıl evlerde yaşadığını canlı örneklerle ve her evin kapısında oruran sevimli teyzelerle sohbet ederek öğrenebilirsiz. Parka giriş 7€ . mevsimine göre bol sulu organik elma ağaçlarına dalmak tamamen ücretsiz.

6-Günübirlik  Tallinn Helsinki Turu.

tallinn-hesinki-nasil-gidilir-nasil-gezilir

Bir taşla bir kaç kuş vurmayı sevenler aramızda mı? İşte size harika bir öneri. Tallinn Gezilecek Yerler elbette bunlarla bitmez Ama birbirinden şık cruise gemileri ile yaklaşık 3 saatte hem Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye ulaşmış hem de ülke listenize bir çentik daha atmış olacaksınız. Helsinki’yi gün boyu kolayca kendiniz gezebilirsiniz. Ancak Tallinn’e göre oldukça pahalı olduğu için akşam geminiz bal kabağına dönüşmeden geri dönmeniz şiddetle tavsiye edilir. Cruise saatleri ve ücretlerine bu yazıma göz atarak ulaşabilirsiniz.

7- Mantar çorbası, fındıklı ekmek ve leziz av etleriyle  Olde Hansa Restaurant.

tallinn-ne-yenir-av-eti

Geyik tavşan ya da ayı eti. Yine Tallinn Old Town bölgesindeki ‘Farm Restaurant’ ya da ‘Olde Hansa Restaurant’ın medival atmosferinde tadına bakmadan dönülmeyecek lezzetler. Eğer Tercihinizi mantar çorbasından yana kullanırsanız da asla pişman olmazsınız. Burada yapılan ‘Tarçınlı bira ‘ise kesinlikle unutulmayacak şahane bir lezzet.

8-Kadriorg Park ve Sarayı

tallinn-estonya-kardiorg-park

Rus işgali sırasında Çar büyük Pedro (evet bizim Deli Pedro) tarafından sevgili eşi Katherina (Yengemiz olan) için yaptırdığı bu şahane park ve saray şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Hemen şehrin göbeğinde ama birbirinden güzel japon bahçeleri, gül bahçeleri ve havuzlarıyla  damaklarla bir kuple St Petersburg tadı bırakıyor.

9- Hes Burger deneyin. Ateş bizi burada da çağırıyor elbette.

talinnde-yeme-ic%cc%a7me-hes-burger

 

Eh hep av eti, tarçınlı, ballı bira, Ortaçağ mutfağı nereye kadar öyle değil mi. Tallinn’de ne yenir sorusunun en leziz cevabı işte burada. Estonya da hatta tüm Baltıklarda fast food zincirine fena çalım atmış bir  hamburgerci Hes Burger. Hem hesaplı , hem de çok leziz. Hele bir kez ‘Kebabi Burger Menü’sünü tattıysanız artık ‘dört gözle Türkiye’de de Hes Burger açılsın’ diye bekleyenler kulubüne hoş geldiniz demektir.

 

 

 

 

pınar

Daha Ucuz Tatil İçin 9 Şahane İpucu

Kimse tatilde para ile ilgili şeyler düşünmek istemez. Oysa dönüşte bütçeyi çok...
Devamı