5 Adımda Özel Araçla Yunanistan’a Gitmek

Özel Arabanızla Yunanistan'a gitmek artık çok basit

Bir kaç saat içinde uçsuz bucaksız kumsallara, kristal Ege sularına kolayca kaçıvermek mümkün mü? Taptaze deniz ürünlerini doyasıya yiyip, eğlenip ucuza kalkmak? Elbette, neden olmasın? Trakya’nın kısacık sahilini saymazsak İstanbul’a en yakın Ege Denizi Yunanistan. Peki özel araçla Yunanistan’a kolayca çabucak nasıl gidilir? Sınır kapısından tereyağından kıl çeker gibi kolayca nasıl geçilir? Çok kolay…

Özel Araçla Yunanistan’a gitmek sandığınızdan çok daha kolay

Özel Araçla Yunanistan’a gitmek için gerekli belgeler

1- Pasaport ve Shengen Vizesi

2- Uluslar arası sürüş belgesi. (Yeni tip ehliyetler zaten geçerli. Eskiler için sınırda denklik belgesi alınabiliyor)

3- Yeşil sigorta. (Yine sınır kapıda kolayca 1 yıllığa kadar yaptırılıyor)

4- Yurt Dışı Harç Pulu (İster gitmeden her hangi bir bankadan, isterseniz sınır kapısından pasaportunuzu gösterip hemen 15 TL’ye alabilirsiniz)

5- Euro. (Sınır kapısının sonunda sol tarafta bulunan Duty Free binasındaki Akbank şubesinden almak mümkün. Kur pek farklı değil)

Özel Araçla Yunanistan’a giderken ihtiyacınız olan evraklar  bunlar. Bir de Yurt Dışı harç pulu var. Hepsini İpsala Sınır Kapısı’nda alabililirsiniz.

Shengen Vizesi

Yunanistan bir Shengen ülkesi. Yani gitmek için önceden alınmış bir Shengen vizenizin olması gerekiyor. Turistik adalardaki gibi ‘kapı vizesi’ karadan giderken çıkacağınız İpsala Sınır kapısında kapı vizesi uygulaması YAPILMIYOR. Ancak iyi haber şu: Özellikle yaz aylarında diğer pek çok Avrupa ülkesine göre daha kolay Shengen veriyor. Yani buradan alıp hep ilk girişi hem de uçak bir tatil kaçamağını bir arada çıkartmak işten bile değil. Uzun süreli ve çabuk Shengen almanın başka püf noktaları da var tabi.

OHAL Döneminde Hızlı ve Uzun Vize Nasıl Alınır?

Özel araçla Yunanistan’a karadan gitmek için tek yol İpsala Sınır Kapısı. Çok özel durumlar dışında genellikle pek kalabalık olmaz. Hemen bir göz atayım isterseniz 7/24 çalışan  İpsala Sınır Kapısı Canlı Mobese kameralarına bağlanabilirisiniz.

Uluslar Arası Sürüş Belgesi

Tekirdağ otobanı üzerinden İpsala sınır kapısına vardınız. Sağda sıralanmış uzun uzun tır kuyrukları göreceksiniz. Hiç gözünüz korkmasın. Onlar bizim olayımız değil. Siz yanlarından sakince geçip Üzerinde kocaman İpsala Sınır Kapısı yazılı alana girin.

Girer girmez haman sağda (Dikkatlice bakmazsanız görünmüyor) Beyaz Pvc’den yapılmış Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu kulübesine uğrayın.

Eğer ehliyetiniz yeni çıkan ve üzerinde ‘uluslararası’ ibaresi olan bir ehliyet değilse buradan Uluslar Arası Sürüş Belgesi (Beynelmilel Şöför Ehliyeti) belgesi almanız gerekiyor. Bunun için sürücüden 2 fotoğraf, TC Kimlik Nr ve ehliyet isteniyor. Belge 1 yıl geçerli. Uluslar Arası Sürücü belgesi ücreti ise ‘eğer ilk kez alıyorsanız 486.45 TL, geçen yıllarda aldıysanız 270 TL. Kredi kartınızla ödeyebilirsiniz.

Yeşil Sigorta

Yine hemen bu kulübeden aracınıza ‘Yeşil Sigorta’ ya da yeşil kart almak mümkün. (Kağıdın rengi yeşil olduğundan öyle deniyor). Bu evrak tüm Avrupa ülkelerinde hatta İsrail ve İran’da bile  3. şahıslara verilecek hasarlar için düzenlenen zorunlu bir sigorta. Yeşil sigorta için gerekli evraklar araç ruhsatınız ve trafik sigortası kağıdı yalnızca. Ödemelerde Kredi Kartı kullanabilirsiniz.

Yeşil Sigorta ücretleri

Uluslar arası sürüş belgesini ve yeşil sigortayı sınır kapısına gelmeden almak isterseniz Seyrantepe’de bulunan Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu binasından da tüm bu işlemleri yaptırmanız mümkün.

Yurt Dışı Çıkış Pulu

İster hava yolu, isterseniz karayoluyla yurt dışına çıkarken her seferinde her pasaport için ayrı ayrı  ‘Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu’ almak gerekiyor. Bu pulu seyahate çıkmadan pasaportunuzu gösterip herhangi bir banka şubesinden alabilirsiniz. Ancak önceden almadıysanız İpsala gümrük kapısı gişelerinin hemen yanındaki ‘Mülki İdare Amirliği’ binasından kolayca alabilirsiniz.

Tüm evraklarınız tamamsa kolayca sınır kapısından geçebilirsiniz.  Hazırladığınız çoğu evrak 1 yıllık olarak yapıldığından bir sonraki geçişiniz çok daha hızlı ve kolay olacaktır. Yunanistan gümrük görevlilerinin çoğu Türkçe biliyor. İletişimde hiç zorluk çekmezsiniz.

İpsala gümrük kapısına yalnızca 35 km ileride Aleksandrapolis (Dedeağaç) ve çevresi gerçekten enfes. İsterseniz canlı eğlenceli ve ücretsiz ‘Beach Clup’ler, isterseniz ıssız ve pırıl pırıl sahiller birbiri ardına sıralanıyor. Akşam Dedeağaçta denize karşı tazecik deniz ürünlerini sipariş verirken de rahat olun. Hem tüm garsonlar Türkçe biliyor. Hep de fiyatlar Ege sahillerinde bulamayacağınız kadar makul. Bütün işlemleri bir de benden dinlemek ister misiniz?

 

 

 

 

 

pınar

Atlas Dergisi Yarışma Birincisi Neden Sen Olmayasın?

Dikkat dikkat! Seyahat etmeyi, keşfetmeyi, yeni ufuklara yelken açma ateşini yıllardan beri...
Devamı

2 Yorum

  • Merhaba pınar abla, yeni ehliyet çıkartmak daha mantıklı değil mi 400 küsür lira ödemektense? Yada yeni ehliyet olduğu zaman bu para yine ödeniyor mu?

    • Kesinlikle haklısınız. Bu ücreti ödemektense yeni ehliyet çıkartmak daha mantıklı. Yenisini çıkarmayanlar bu parayı ödemek zorunda.:)

Yorumlar kapalı.