Milli Seferberlik Nedir ve Seyahatlerimizi Nasıl Etkiler?

Shengen vizesi; Hızlı ve uzun vize nasıl alınır

Bilindiği gibi  ülkemizin içinde bulunduğu şartlardan dolayı 14 Aralık 2016 tarihinde ülkemizde teröre ve terör örgütlerine karşı  Milli Seferberlik ilan edildi.. Peki Milli Seferberlik nedir ve seyahatlerimizi nasıl etkiler?

Milli Seferberlik Nedir?

Milli seferberlik sözlük anlamı itibariyle ”Ülke ve millet olarak, başta askeri güç olmak üzere devletin tüm güç ve kaynaklarının, savaşın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde; hazırlanması, toplanması, tertiplenmesi ve kullanılmasına ilişkin bütün faaliyetlerin uygulandığı, hak ve hürriyetlerin kanunlarla kısmen veya tamamen sınırlandırıldığı haldir.” deniyor.

Milli seferberlikte neler olabilir:

Bu kapsamda:

”* YEDEKLER ASKERE ÇAĞRILABİLİR- Seferberlik halinde, Genelkurmay’ın tüm yedek güçleri, 7 gün içinde askere çağırma yetkisi bulunuyor.

* HER BAKANLIK SEFERBERLİK TEŞKİLATI OLUŞTURABİLİR- Kanuna göre, seferberlik ilanı halinde tüm bakanlıkların seferberliğe özel teşkilat oluşturma zorunluluğu bulunuyor.

* TÜM KAMU MALLARINI KULLANMA YETKİSİ VERİLEBİLİR- Seferberlik dönemlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarının tüm personel ve mal varlıklarının yetkilendirilecek kişiler tarafından kullanılmasının önü açılıyor.
* GEREKİRSE, TÜM GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN “MAL VE HİZMETLERİ” KULLANILABİLİR- Kanunun en kritik maddesi ise, seferberlik ilanı halinde, “Türkiye’deki tüm gerçek kişilerle, kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının personel, mal ve hizmetlerinin”, Bakanlar Kurulu’nun kararları doğrultusunda kullanılmasının önünü açması.
Bunun anlamı şu; seferberlik ilanının ardından Bakanlar kurulu isterse, vatandaşların mallarına el koyup, kullanabilecek. İsterse, vatandaşlara görev tanımı yapabilecek.

VATANDAŞLARIN MAL VE HİZMETLERİNDEN NASIL YARARLANILIR?

Milli Seferberlik kapsamında, vatandaşların mal ve hizmetlerinden nasıl yararlanılacağına ilişkin hükümler de, 1939 tarihli “Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu” ile düzenleniyor. Bu kanun çerçevesinde, “18 yaşından aşağı, 65 yaşından yukarı ve malul ve sağlığı bozulmuş olanlarla, bakıma muhtaç çocuğu olan ve gebe bulunan kadınlar” dışında kalan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının mal ve hizmetlerinden yararlanılabiliyor. Vatandaşların seferberlik çerçevesinde kullanılan mallarının zarar görmesi halinde ise, devletin tazminat ödemesi hükme bağlanıyor.” Kaynak (Sözcü Gazetesi 14-12-2016)

Ülkemizde milli seferberlik ilan edildiği bu ‘Olağanüstü Hal Döneminde’ seyahat ederken nelere dikkat etmeliyiz?

sabiha-gokcen-havalimani

Seferberlik ve OHAL Döneminde Yurtiçi Seyahate Çıkmak

ohal-seferberlik-yurtici-seyahat

seferberlik-ohal-seyahat

           Seferberlik ve OHAL döneminde Yurtdışı Seyahatohal-seferberlik-yurtdisi-seyahat

6- Kendi aracınızla yurtdışına çıkıyorsanız  tüm kara sınır kapılarında da yukarıdaki denetimler geçerlidir. Bulgaristan sınır kapısından çıkarken dakika dakika her aşamayı yazdığım ‘Kendi Aracınla Yurtdışına Gitmek‘ yazısına mutlaka göz atın.

pınar

Şangay’ı Çok Sevdirecek Bir Gezi Rehberi

Şangay Gezi Önerileri- Pratik Bilgiler Mutfak ustaları bilenler iyi bilir. Lezzetli bir...
Devamı