Kırgızistan Hakkında 5N 1K

Kaynak Gezimanya

Kırgızistan Turizm Ofisi ve Gezimanya 25 Ocak akşamı ‘Göğe Uzanan Dağlar Ülkesi’ başlıklı bir toplantı düzenledi. Bu etkinlik sırasında öğrendik ki hem kültür hem de tarih açısından yakın akraba olduğumuz  bu ülke, ziyaretçilerine şaşırtıcı güzellikler sunuyor. Kırgızistan hakkında kısacık bir beyin fırtınası yapalım. Gizli kalmış hazineyi gün yüzüne çıkaralım:

Kırgızistan Nerede?

Kırgızistan Nerede?

Orta Asya’da %90’ı  Tengri ve Pamir dağlarıyla çevrili eşsiz bir coğrafyada Kırgızistan. Komşuları Çin, Kazakistan, Özbekistan ve Tacikistan. Kırgızistanın başkenti  Bişkek olmakla beraber binlerce yıllık tarihiyle  Oş ve Celal-Abad şehirleri de görülmeye değer. Kırgızistan hakkında söylenen ‘Orta Asyanın İsviçre’si benzetmesi ise tamamen bu yüksek dağlardan ötürü. Bol su kaynakları, dağ gölleri ve eşsiz manzaraları ile Kırgızistan ziyaretçilerine şaşırtıcı güzellikler sunmayı bekliyor.

Kırgızistan’a Nasıl Gidilir?

Kırgızistan’a direkt uçuş için hem THY hem de Pegasus uçakları kullanılabilir. Uçuş süresi yaklaşık 5,5 saat süredir. Kırgızistan vize konusunda bir güzellik yapıyor ve Türkiye’ye vize istemiyor. istemiyor.  Ülke içinde ise hem şehir içi hem şehirler arası yolculuk için taksi kullanabilirsiniz . Oldukça ekonomiktir.

Kaynak Gezimanya

Kırgızistan’da  Gezilecek Yerler Nelerdir?

Bakir bir doğaya sahip Kırgızistan her yıl 1000’den fazla profesyonel tırmanış tutkunu insanı dağlarında ağırlar. Tanrı dağları ‘Zafer, Göktanrı ve Lenin ‘zirve tırmanışlarıyla adını dağcılık tarihine yazdırmak isteyenlerin mabedi gibidir.

Dağlar kadar vadi ve buzullar da doğal güzellikler açısından göz kamaştırır. Isık Gölü kaynağını buzullardan alan dünyanın ikinci büyük dağ gölüdür. Aynı zaman da eşsiz kimyası nedeniyle Kırgızlar arasında ‘Bir bebeğin göz yaşı kadar temiz’ diye bilinir. Yazın hava şartları uygunsa göle girip yüzme şansınız olabilir. Isık gölü altında İpek Yolu dönemine ait 7 farklı şehir kalıntısı olduğunu da hatırlatalım.

Burana Antik Kenti  de Kırgızistan görülecek yerler listesinde atlanmayacak bir isim. Bişkek’ten hemen 1 saat uzaklıktaki  Burana Açık Hava Müzesi atalarımızın, yani 9-12. yüzyılları arasında yaşamış Karahanlı Devleti medeniyetine ait bir çok izler taşıyor. Halen pek çok yönüyle sürdürmekte olduğumuz Ata kültürümüz  Şamanizm’e ait bir çok gelenek, kalıntı ve iz burada ete kemiğe bürünmüş durumda bizleri bekliyor.

Celalabad ve şifalı kadim suları. Bir zamanlar İpek Yolu üzerinde yer alan bu şehir, birbirinden farklı dertlere şifa veren bir çok kaynak suyuna sahip. Celalabad  çevresinde bulunan spa merkezlerinde dinlenebilir, temiz ve sağlıklı havasında gençleşebilirsiniz.

Arslanbob Ceviz ormanları dünyanın en büyük ceviz ormanlarıdır. Kırgızistan’a gittiğinizde şaşıracağınız büyüklükte dağlar , göller ve nehirler göreceksiniz. Ancak Arslanbob Ceviz Ormanlarının bir de efsanesi var. Efsaneye göre Büyük İskender ve orduları burada konaklamış. Ve askerler buradan topladıkları cevizleri  Yunanistan topraklarına kadar götürmüş ve ekmiş. O dönemden sonra ise Yunanistan’daki tüm dünyadaki ceviz nesli buradan alınan tohumlardan üremiş.  Ne güzel, böyle kıymetli ve hayati meyvenin diğer bir çok güzellik gibi bu topraklardan yayıldığını bilmek.

Isık Gölü
Kaynak Gezimanya

Kırgızistan’a Ne Zaman Gidilir?

Kırgızistan her zevke ve her mevsime uygun  harika tatiller vaad ediyor gelen misafirlerine. Kayak tutkunları için el değmemiş zirvelerde enfes bir kayak tatilinin yanı sıra sonbahar ve ilkbahar mevsimi de müthiş güzellikler sunuyor. Sonsuz ormanlarda doğanın sunduğu sonbahar renkleri müthiş. Hele ilkbaharda dünyanın yalnız bu bölgesinde bulunan kır çiçeklerini ve yüzlerce değişik endemik bitkiyi keşfetmek doğa ve fotoğraf tutkunları için tam bir şölendir.

Ancak Kırgızistan size asıl sürprizini yaz aylarında yaşatır. Kıymetli Kırgız atlarıyla yapacağınız bir gezintiden sonra yaylada gerçek bir Kırgız çadırında geceleyebilirsiniz. Dünyada belki bir tek bu topraklarda yaşayacağınız bu müthiş tecrübe sizi ılık bir yaz gecesinde bir Kırgız çadırı önünde yüzyıllar öncesine götürecektir. Kim bilir belki bir dolunay gecesi Kırgızistan’da romanlardan kaçıvermiş  ‘Cengiz Han’a Küsen  bir Bulut’ bekliyordur sizi Boz-üy’ün önünde. Her mevsim güzeldir ancak Kırgızistan’da yaz doyumsuz güzeldir.

Kırgızistan Alışveriş Önerileri (Ne Alınır?)

Kırgızistan’da el sanatları oldukça yaygındır. Özellikle Bişkek ve Oş şehirlerinde  Kırgız toprakları ve Türklüğün kuruluşunu anlatan Manas destanına ait pek çok resim, heykelcik ve anı eşyası alabilirsiniz. Kalpak, deri ürünleri, mücevher ve satranç takımları alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasındadır.

Kimler Kırgızistan Gezisine Gitmeli?

Atalarımıza, Türklüğün tarihine , geleneklerimizin ve genlerimize ilgi duyan herkesin Kırgızistan’da kendine ait bulacağı çok şey ver. Şaman kültürünün bizi biz yapan en derin yanımız olduğunu burada çok net göreceksiniz. Bunun dışında dağcılık, trekking, tatlı su dalışı, at ve atlı sporlar gibi birbirinden keyifli alanlara ilgi duyan herkesin mutlaka gidip görmesi gereken bir ülke.

Kırgızistan hakkında daha anlatılacak bir çok efsane , gezilecek, yaşanacak pek çok doğal güzellik var elbette. Kırgızistan turumuza biraz daha devam etmek isterseniz Kırgızistan Gezilecek Yerler yazıma da mutlaka bir göz atmalısınız.  Her kelimesi olmasa da zevkli bir oyun gibi Türkçe ile de anlaşabileceğiniz bu güzel ülke, gezme, keşfetme ve heyecan meraklısı herkesi topraklarına bekliyor.

Kırgızistan’ı Görmek İçin 10 Sebep

 

 

 

 

pınar

Ayı Eti, Sarmısaklı Dondurma ve Bilişim Büyüleri – Estonya Tallinn

‘Marifet yer değiştirmekte değil yeğen, asıl marifet çağ değiştirmekte’ dedik ve çıktık...
Devamı