En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Bulunur

En ucuz uçak bileti nasıl bulunur? Neden daha fazla ödeyin ki?

Bilet avcılığı dönemi başladı. Ne zaman hangi bileti alırsanız en ucuz uçak bileti almış olursunuz? Hatta öylesine ucuz bulabilirsiniz ki bazen otobüs fiyatının altına bile inebilir. Peki bunun için ne yapmak lazım?

Bilgisayarınızın karşısına geçiyorsunuz ve avcılığa başlıyorsunuz. Aslında size yardımcı olabilecek bir çok ucuz uçak bileti bulma sitesi de var. Ama kendi başınıza de bu işi başarabilirsiniz. Bir kaç ufak ipucuna dikkat edin yeter.

En Ucuz Uçak Bileti İçin 20. Haftanın Sırrı

İnternetteki arama motorlarına en çok sorulan sorulardan biri ‘en ucuz nasıl uçarım?‘ Bu sorunun en kesin cevabı ise biletinizi erken satın almanız. Ama ne kadar erken? Uçuş karşılaştırma sitelerinin yaptığı analizlere göre Türkiye’de en ucuz bilet için uçuştan  20 hafta önce tarihini göstermiş. Yani yılbaşı tatili için bir şeyler planlıyorsanız Eylül ayı içinde biletiniz almak size çok şey kazandıracak.

Peki 20 hafta önceden aldım ama ne kadar kar ettim sorusunun cevabı ise ortalama %14  Ancak tatil ve özel tarihlerde önemli farklar oluşabileceğini gözden kaçırmayın.

Ucuz biletle bolca gezmek bir sır mı? Hayır elbette

Uçak Bileti Ne Zaman Çıkar?

Havayolu şirketleri biletleri satmaya genellikle bir yıl önce başlar. Fiyatlar önce makul bir seviyeden satışa çıkıyor. Fakat yeterli sayıda bilet satılamaması veya havayolu firmasının nakit paraya ihtiyacı olduğu durumlarda fiyat ucuzlatılıyor. Burada limit yaklaşık 5 ay civarında.

Daha sonra düşük fiyatlarla belli bir doluluk oluşturulduğunda fiyat yine adım adım her satılan biletle yukarılara tırmanıyor. Siz seyahate çıkmaya karar verip bilet almaya kalkıştığınızda 2 haftadan az bir süre kaldıysa maalesef en yüksek fiyattan bilet alanlar gurubuna giriyorsunuz. Bu sebeple en ucuz bilet almanın birinci sırrı zamanlama olarak belirtiliyor.

Seyahate bayılırız. Hele bir de ucuz uçak bileti bulduysak.

En Ucuz Uçak Biletini Hangi Gün Almalı?

Yaygın inanışın aksine eğer ucuz uçak bileti almak istiyorsanız biletinizi cumartesi pazar, yani hafta sonu almalısınız. Araştırmalar insanların hafta sonu daha önceden planladıkları şeyleri yaptığını ve yeni planlanlamaları hafta içlerine bıraktığını belirliyor. Dolayısıyla cumartesi pazar günleri bilet alımı daha az, fiyatlar daha makul.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu daha var. Biletinizi hafta sonu alın ama gidiş tarihinizi Perşembe, dönüş tarihinizi de Çarşamba’ya denk getirmeye dikkat edin. Çünkü araştırmacılar hafta içi ve iş günü olması nedeniyle en az tercih edilen günlerin Çarşamba ve Perşembe olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla iyi bir planlamayla, en ucuz uçak bileti bulup her fırsatta tatilin tadını çıkarmak da size kalıyor.

Bileti aldınız ancak o kadar saat uçakta nasıl vakit geçer diye düşünürseniz size hemen uçakta vakit geçirmenin harika yollarını önerebilirim.

Uzun Uçak Yolculuğu Nasıl Kolay Geçer?

pınar

Havaalanında Kayıp Bavul-Bagaj – Ne Yapmalıyız?

Uçakta bagajınız kaybolursa nereye, nasıl müracaat edilir? Kayıp  Bavul için ne kadar...
Devamı

3 Yorum

  • Ucuz uçak bileti bulunca kişinin tatili gerçekten daha güzel geçiyor 🙂
    Fakat günümüzde ne yazık ki 5 ay önceden bilet tarihi belirlemek , çalışma koşulları yüzünden hayli zor. Herkesin ucuza uçması dileklerimle…
    Sevgiler saygılar…

  • Güzel bir yazı olmuş, ben uzun zamandir tayland bileti icin ekonomik bilet yakalayabilirmiyim diye bakıyorum ama bir türlü rastlayamadım. Gidiş tarihi olarak da sömestr tatili diye planlıyorum. Bu konuda tüm havayolu firmalarının kampanyalarını ortak takip edebileceğimiz bir site yada uygulama var mi?

    • Yazıyı beğenmenize çok sevindim. Gerçekten bedava değil ama ucuza gezmek gayet mümkün. Bunun da birinci şartı erken planlama. Ben çoğu gezim için Tripadvisor, Skyscanner, Turna vb bir çok uçak bileti sitesin aylar evvelinden takibe alıyorum.

Yorumlar kapalı.